КОСТЯНТИНІВСЬКА МЕЧЕТЬ

Тип споруди: мечеть

Розташування: м. Костянтинівка, Донецька область

Релігійна приналежність: мусульманство

Дати руйнування: квітень 2022 року, березень 2023 року

Пошкодження: часткова руйнація даху, вибиті вікна та посічені фасади

Історична довідка

Будівництво мечеті у Костянтинівці розпочалося у 2009 році і тривало 2 роки. Культову споруду було зведено за сприяння Духовного управляння мусульман України «УММА», Всеукраїнської асоціації громадських організацій «Альраід», благодійного фонду «Манабі Аль-Хайр»  Кувейт) та місцевої мусульманської громади.

 

7 травня 2011 року відбулося її офіційне відкриття. До того віряни їздили на п’ятничні богослужіння до Донецька, що було не дуже зручно, тож поява мечеті у Костянтинівці стала неабиякою подією, на яку завітало понад 600 людей. Ось що писав про щойно збудовану мечеть сайт духовного Управління мусульман України «УММА»:  «Позолочений купол, діаметром 6 метрів і заввишки 5 метрів став справжньою прикрасою не лише мечеті, а й Костянтинівки. Одночасно 350 віруючих можуть поміститися у оформлених ісламським декоративним стилем жіночій і чоловічій частинах будівлі. Тепер мусульманам Костянтинівки не потрібно їхати до сусіднього Донецька на п’ятничну молитву, чи орендувати місце для проведення Курбан-Байрам або Рамадан-Байрам. Для цього у них є затишний спільний будинок».

Мечеть до пошкодження

Перший обстріл мечеті росіянами стався у квітні 2022 року – тоді вона була пошкоджена касетними снарядами.

– Прилетіли касети, дві влучило у дах, ще п’ять розкидало по території, – розповідає місцевий мешканець Абузар, який доглядає за мечеттю. – Дах розбило, вікна побило уламками. Ну, вони, як бачите, й досі забиті ДСП, ми їх не міняли.

 

Додаткові руйнування спричинив ракетний обстріл у березні 2023-го.

 

– Дві ракети впали неподалік, – говорить Абузар. – Це не було, на щастя, пряме влучання, проте вибуховою хвилею вибило вікна з іншого боку.

 

Зараз мечеть відкрита для відвідувачів, хоча їх тут зовсім небагато – більша частина мусульманської громади виїхала у безпечні місця, зокрема, й імам. Періодично тут здійснюються богослужіння, однак не на постійній основі. Іноді у мечеті Костянтинівці богослужіння проводить Саід Ісмагілов, духовний лідер мусульман України, який до початку повномасштабного вторгнення росії обіймав посаду муфтія Духовного управління мусульман України «УММА», а потім, склавши повноваження, пішов захищати країну. Зараз Саід Ісмагілов – парамедик-водій добровольчого батальйону «Госпітальєри».

– На жаль, через повномасштабне вторгнення росії багато мечетей

було зруйновано або пошкоджено,

– зазначає Саід Ісмагілов. – Наприклад, ще в грудні 2022 року ми проводили молитви в недобудованій мечеті в Бахмуті. В лютому 2023-го її пошкодили, а вже навесні від неї нічого не залишилося, навіть стін. Дуже постраждала мечеть у Маріуполі. Коли окупанти захоплювали місто, там переховувався імам, його родина, прихожани, по мечеті прицільно били артилерією. Повністю згоріла мечеть у Сєвєродонецьку. І найстрашніше те, що заживо згоріли близько 20 людей, які переховувалися там. Єдиною працюючою на Донбасі залишилася мечеть у Костянтинівці, хоча і її було пошкоджено. У квітні 2022 року над нею вибухнули касетні боєприпаси, у березні 2023-го неподалік впала ракета – вибуховою хвилею в мечеті винесло вікна. Постраждали не лише мечеті на Донбасі – в Харкові, інших містах України. І вони не застраховані від подальших руйнувань, адже ворог цинічно запускає балістичні ракети, і ми ніколи не знаємо, де вони впадуть.

 

За словами Абузара, попри важкі часи та постійну небезпеку, мечеть має працювати. Він обурюється діями росіян і війною, яку вони розв’язали. Та каже, що постійно сперечається з деякими місцевими, які виправдовують росію.

 

– Росіяни кажуть: «Ми прийшли вас захистити». Кого ви прийшли захищати і від чого? Це така підла брехня, бо вони лише знищують наші будинки та вбивають мирних мешканців, маленьких, невинних дітей, – каже Абузар. – Їх мета – усе зруйнувати. Мені шкода все – і мечеть, і найменший сарай, бо в нього людина теж вкладала і сили, і серце. Є тут прибічники росії, кажуть, росія прийде, буде краще. Я на це їм відповідаю так: «Як вони можуть зробити краще, якщо вони прийшли нас вбивати? Були б нормальні, робили б життя кращим у себе в росії, але ж ні»… Взагалі, де зявляється росія – там бідність і руйнування. Подивіться на ту саму Сирію – все знищено, люди живуть у страшних злиднях. Ось такий «порядок» вони всюди наводять.

Костянтинівка й досі потерпає від обстрілів.

Небезпека тут кожного дня.

Тому що буде далі, ніхто не знає.

 

– Будь-якого моменту щось може прилетіти. Нещодавно близько 10 ракет прилетіло, – бідкається Абузар. – І це вдень. Близько 16-ї години 4 ракети впало на місто, потім, коли я повертався з роботи, ще кілька. Часто обстрілюють уночі. Отак і живемо…