ГРИГОРІВСЬКИЙ ХРАМ

Тип споруди: храм

Розташування: селище Новоселівка, Краматорський район, Донецька область

Релігійна приналежність: православ’я, УПЦ (мп)

Дата руйнування: вересень 2022 р.

Пошкодження: повна руйнація центрального куполу та внутрішньої частини храму.

Історична довідка

Григорівський храм – унікальна споруда. За деякими свідченнями, це був перший кам’яний храм на теренах Донбасу. Так це чи ні, достеменно невідомо, однак точно відомо, що будівництво цього храму ще наприкінці XVIII сторіччя ініціював поміщик, якому належала Новоселівка – Василь Енгельгардт.

 

Він був близьким родичем Григорія Потьомкіна і мав фантастичні статки, однак його ім’я відоме українцям не через його багатства чи приналежність до родини імперських фаворитів Потьомкіних. У володінні Василя Енгельгардта серед інших було село Моринці, і родина Тараса Шевченка, власне, як і сам майбутній український геній, входили до числа його кріпаків.

Отже, у 1795 році Енгельгардт ініціював будівництво у Новоселівці

кам’яного однопрестольного храму на честь священномученика Григорія.

Звели його, освятили й відкрили для служіння у 1806 році. Наприкінці XIX сторіччя Новоселівка разом із храмом відійшла у власність Святогірського Успенського монастиря. У 1936 році більшовики заборонили використовувати храмову споруду за релігійним призначенням і тут було відкрито клуб. В 1941 році у ньому дозволяють правити службу, однак вже у 1961 році храм знову перетворюють на клуб.

 

– У 1972 році я стала завідуючою клубу, – розповідає місцева мешканка Галина. – Довго там працювала. Відвідини церкви, мабуть, є одним з найперших моїх дитячих спогадів. Я ще зовсім маленькою ходила сюди з бабусею святити яблука на Спас. Забору не було, то люди стояли довкола церкви великим колом.

 

А оце ж на початку 1990-х назад переробили на церкву. Вхід, який раніше був з боку селищної ради, знову перенесли на протилежний бік. Дід Онищенко, місцевий майстер, займався нею. А потім її відремонтували. Був у нас у Новоселівці такий Семенов, ну, він тут народився, виріс, мати його тут жила. А потім він у Донецьку був директором заводу, то він нашому селищу дуже допомагав. І взявся за ремонт церкви. Реконструкція церкви була завершена у 2005 році. 

Храм до руйнації

Навесні 2022 року селище Новоселівка було окуповане російськими військами. За свідченнями Галини:

«Біля храму росіяни розташували військову техніку»

Її двір – через дорогу від Григорівського храму, тож рух техніки і переміщення окупантів вона спостерігала своїми очима.

– Отут біля садочку руські стояли, – показує Галина на галявину біля храму. – Весь час тут щось їздили цими танками біля нашого двору. Дула на нас були направлені. Тут у нас страшне шо було, вони б’ють снарядами, гучно так, ми все літо по підвалах ховалися. А останній місяць, перед тим як Україна росіян вигнала, ми з того підвалу й не вилазили, жили там разом з котами та собаками. Ну, оце ж десь тоді й церкву зруйнувало.

Точна дата та обставини руйнування церкви невідомі.

Як говорять місцеві, влучання в церкву було у вересні 2022 року. Наразі частково уцілілими можна вважати лише стіни храму. Всередині нього все зруйноване та випалене.

Зруйнований храм