КАПЛИЦЯ НА ЧЕСТЬ СВЯТИТЕЛЯ ІГНАТІЯ КАВКАЗЬКОГО

Тип споруди: молитовна будівля

Розташування: село Долина, Донецька область

Релігійна приналежність: православ’я, УПЦ (мп)

Дата руйнування: весна 2022 року

Пошкодження: пошкоджені фасади та вікна

Історична довідка

У вересні 2016 року майстри іконописного справи іконописної майстерні «Єлеон», іконописці Василь Прокопчук і Віталій Черепаня закінчили розпис куполу каплиці, освяченої на честь святителя Ігнатія Кавказького (Брянчанинова) у селі Долина на Донеччині. На розпис каплиці, яка була частиною скиту Свято-Успенської Святогірської Лаври, пішло близько 7 місяців. Розміри каплички становлять 4х5 м, висота – 3 м до основи купола. Молитовну будівлю було облаштовано у дворі колишнього заїжджого двору, будівля якого збереглася у досить пристойному стані до наших часів. Свого часу, як зазначено у статті, присвяченій розпису, тут зупинялися віряни, які їхали до Святогірської лаври, зокрема, і святитель Ігнатій Кавказький (Брянчанинов).

Саме лавра потім викупила територію заїжджого двору, відреставрувала його будівлю і збудувала капличку.

– Перед нами стояла задача гармонійно поєднати розпис каплиці з будівлею заїжджого двору, з якої планувалося зробити музей, – розповідає майстер-іконописець Віталій Черепаня. – Відповідно, було вирішено обіграти сюжет на тему подорожніх. Тому у якості центральної теми було використано сюжет «Чужинці Авраама» , тобто Старозавітна Трійця. Все інше підпорядковується класичній системі внутрішнього простору звичайного класичного православного храму. У цьому невеликому, стислому просторі треба було відобразити тему і літургійного циклу, і місцевого, оскільки каплиця присвячена конкретної особистості – святителю Ігнатію Брянчанинову. З літургійного ряду було схвалено використовувати новозавітну сцену чуда насичення п’яти тисяч чоловік, а по святителю Ігнатію в каплиці було затверджено написати чотири так званих клейма – чотири фрагменти з житія святого. Тема – відвідування святителем Ігнатієм Святогірська, його паломництво до Святогірської обителі.

Каплиця до руйнації

У своїй творчості іконописці орієнтувалися, в основному, на художні традиції країн Балканського півострова.

 

– З огляду на те, що є дуже хороша, велика база даних, у своїй роботі ми беремо за основу балканське мистецтво, досвід розпису храмів країн Сербії, Македонії, Чорногорії, – зауважує майстер Віталій. – Найбільше ми орієнтуємося на сюжети таких монастирів, як Високі Дечани, Студениця, Грачаніца, Старо-Нагорічіно. Всі вони розписувалися приблизно в один і той же час – у XIV столітті. Це й взято нами за основу: і концепція, і програма розпису, і багата сюжетна лінія.

Навесні 2022 року каплиця постійно обстрілювалася росіянами, так само,

як і територія сусіднього Свято-Георгіївського скиту Свято-Успенської лаври.

Господарчі прибудови на подвір’ї сильно зруйновані, територія довкола садиби забруднена вибухонебезпечними речовинами. Однак сама каплиця й історична будівля збереглися. Там пошкоджені уламками фасади та вікна.

Руйнація каплиці