ХРАМ НА ЧЕСТЬ СВЯТИХ МУЧЕНИЦЬ ВІРИ, НАДІЇ ЛЮБОВІ

ТА МАТЕРІ ЇХ СОФІЇ

Тип споруди: храм

Розташування: смт Старий Салтів, Харківська область

Релігійна приналежність: православ’я, УПЦ (мп)

Дата руйнування: весна 2022 р.

Пошкодження: руйнація даху та центрального куполу, повна руйнація основного внутрішнього приміщення, пошкоджені фасади, вибиті вікна.

Історична довідка

Старий Салтів, у якому розташований храм на честь святих Віри, Надії Любові та матері їх Софії, має давню і багату історію. Як зазначено у Вікіпедії, назва «Салтів» походить від фольклорного слова тюркського походження «салтанъ»: султан, володар, цар. Саме тут, неподалік, на правому березі у ранньому середньовіччі знаходилося протомісто, яке входило до складу поліетнічного племінного об’єднання – Хозарського каганату. Матеріали археологічних розкопок на початку ХХ сторіччя дали назву особливій салтівській культурі, залишеній племенами аланів та протоболгар, які були частиною Хозарського каганату. Містечко Салтів вперше згадується як старе городище у 1627 році.

 

Згідно даних, наведених на  сайті Ізюмської єпархії,

у 1801 році в будинку місцевого поміщика Хорвата була облаштована

церква на честь святих Віри, Надії Любові та матері їх Софії.

Після приходу до влади більшовиків церква функціонувала до 1932 року. Настоятель храму отець Феодор у цьому ж році безслідно зник, через рік з церкви зняли та вивезли дзвони, усі ікони спалили. В 1940 році на базі храму відкрили будинок культури, але й він проіснував недовго – навесні 1942 року храм був підірваний радянськими військами. З того часу і до початку 1990-х Старий Салтів залишався без церкви. У 1995 році місцева влада виділила тимчасове приміщення для здійснення богослужінь.

 

А у 2007 році селищна рада погодила виділення земельної ділянки на місці зруйнованого колись храму під будівництво нового. В 2010 році за участі прихожан був залитий фундамент майбутнього храму. А в жовтні 2020-го він відкрив двері для вірян.

Церква до руйнування

Утім, на жаль, доля нового храму виявилася теж трагічною, проіснував він трохи більше двох років.

На початку повномасштабного вторгнення росії велика частина храму

була зруйнована внаслідок російських обстрілів.

За словами настоятеля храму Вадима Батюка, під час бомбардувань кілька десятків місцевих мешканців ховалися у нижньому храмі, облаштованому у підвальному приміщенні.

 

– Десь 30-40 людей перебувало у цьому сховищі, – говорить настоятель. – Слава Богу, що нижній храм був збудований. Дуже багато було мін, паркан в уламках. Купола немає, нічого немає. Навіть штукатурка, і та згоріла. Храм був розписаний одеситами у давньому візантійському стилі XVI століття. Візантійський іконостас був майже до стелі. Тут можемо побачити мраморну підлогу, панікадило – 800 кг. Все згоріло. Ось навіть снаряд залишився у стіні, ми вирішили його не прибирати.

 

Населений пункт майже одразу потрапив під окупацію. 2 травня 2022 року завдяки воїнам 127-ї окремої бригади ТРО м. Харків Старий Салтів було звільнено. Проте обстріли селища ще довго не припинялися.

Наразі церква не є придатною для проведення богослужінь.

Вряди-годи місцевий настоятель проводить служби у нижньому храмі, проте повноцінно релігійна громада селища функціонувати не може.

Зруйнований храм