СВЯТО-ТРОЇЦЬКИЙ ХРАМ

Тип споруди: храм

Розташування: с. Мала Комишуваха, Ізюмський район, Харківська область

Релігійна приналежність: православ’я, УПЦ (мп)

Дата руйнування: березень-квітень 2022 р.

Пошкодження: часткова руйнація куполу та фасадної стіни

Історична довідка

Записи у книзі Харківської єпархії 1904 року свідчать, що кам’яний одновівтарний храм у Малій Комишувасі був зведений у 1826 році. Вочевидь, побудований він був на місці дерев’яної церкви, згадки про яку є в церковних документах XVIII ст.

 

Вже на початок XX ст. церковна громада налічувала понад 3,5 парафіян – мешканців Малої Комишувахи та сусідніх населених пунктів Топальського, Бурханового, Шпаківки, Семенівки, Дмитрівки, Петропілля.

За радянських часів приміщення храму використовували у якості зерносховища,

у 1990-х діяльність церкви була відновлена. До початку повномасштабного вторгнення тут функціонував скит чоловічого монастиря на честь Піщанської ікони Божої Матері Ізюмської єпархії УПЦ.

 

Храм до руйнації

На початку березня 2022 року російські війська окупували Малу Комишуваху. Під час наступу окупанти жорстоко обстрілювали село з артилерії та танків. У той період танковим снарядом був зруйнований купол Свято-Троїцького собору. Тоді ж була пошкоджена капличка біля купелі, розташованої неподалік від храму.

– З танку в купол стріляли росіяни, як наступали з Топальського,

– розповідає місцева мешканка Галина. Вони з чоловіком стали свідками важких боїв весни 2022 року та пережили в селі російську окупацію. – Тоді ж двічі танком цілили і в наше подвір’я. Хата була пошкоджена, але, дякувати Богу, вціліла, тому що снаряди «затримали» дерева біля хати. То були страшні дні, росіяни стріляли цілодобово, ми не могли з погребу вийти. Тоді одночасно від «прильоту» загинули 13 наших бійців, які тримали оборону села. Чоловік просив поховати їх, але росіяни не дозволили, закопали їх самі. Щоправда, вказали місце. Пізніше, після звільнення села, ми показали це місце нашим військовим.

 

Восени 2022 року, одразу після визволення Харківщини, у виданні «Апостроф» була опублікована історія, яку розповів боєць 30 ОМБр Павло Буравльов. За переказами місцевих, коли росіяни зайшли у Малу Комишуваху, вони одразу почали стріляти по церкві. Мешканці села сказали росіянам, що за це вони будуть прокляті. Начебто вже наступного дня екіпаж танку, який влучив у церкву, загинув.

 

Під час окупації росіяни пограбували обійстя селян.

Цінні речі винесли і з церкви. А потім влаштували там шпиталь.

– Вони тут всюди понаробляли страшного, – згадує Галина. – Усе грабували і вивозили, в будинках забирали меблі, техніку, газові плити, телевізори. Те, що їм не подобалося, ламали і викидали. Ми знаємо, що тут стояли, крім росіян, підрозділи з «лнр» та «днр». Вони сюди прийшли з Ізюму. Спочатку там катували і грабували людей, потім в нашому селі. А в церкві дійсно довгий час був шпиталь, куди звозили поранених росіян. Кажуть, коли після звільнення люди прийшли в церкву, побачили там жахливу картину: кров, залишки медикаментів, брудні ліжка, кинута їжа, сморід. Просто суцільний смітник. То трішки там прибрали потім. 

Про те, як виглядав Свято-Троїцький храм після «хазяйнування» там росіян, йдеться  у публікації Управління стратегічних комунікацій ЗСУ від 15 вересня 2022 року.

 

Наразі Мала Комишуваха залишається майже безлюдною – вцілілих хат там майже не залишилося, до того ж, в селі немає тепло- і водопостачання, електроенергії.

Зруйнований храм (фото)

Зруйнований храм (відео)

Свідчення місцевих мешканців