Церква святого Іоана Богослова

 

Тип споруди

Розташування

 

 

Релігійна приналежність

 

Дата руйнування 

Пошкодження

Храм

с. Курилівка, Куп’янський район, Харківська область

 

православ’я, УПЦ (мп)

 

травень 2022 р.

повна руйнація


Історична довідка

Точна дата будівництва храму невідома. Більше того, думки дослідників розділилися навіть щодо періоду його можливого будівництва. Так, згідно даних, опублікованих на сайті Ізюмської єпархії, церква була побудована на початку XVIII століття на території слободи Заоскілля поблизу Куп’янська. Пізніше перенесена на хутір Гнилицький (суч. село Петропавлівка Куп’янського району). В 1822 році, після добудов була освячена на честь святих мучеників Петра і Павла. А в 1864 році храм продали у Курилівку, де в 1872 році його було освячено на честь Іоана Богослова.

Через ці переїзди храм називали «мандрівним».

Архітектор Денис Вітченко, який спеціалізується на історії архітектури Харківщини і реставрації пам’яток, наполягає на зведенні основи храму в Курилівці у середині XVIII століття. В числі його аргументів є деяка архітектурна специфіка цієї культової споруди. За його словами, планування храму є хрестовим, що характерно для слобідської архітектурної народної школи. А оскільки на початку XIX століття, у 1804 році, згідно Сіноїдального наказу народним майстрам заборонили будувати церкви, можна стверджувати, що храм був збудований раніше, у XVIII столітті.

 

Натомість, архівний дослідник Андрій Парамонов стверджує, що будівля була зведена в середині XIX століття. Церква святого Іоана Богослова, за його версією, була збудована у 1864 році за проєктом інженера харківської казенної палати Бондарєва. Хоча і не виключає, що при її будівництві могли бути використані елементи старішої церкви.

Храм до руйнації

У 1920-х, через переслідування радянською владою релігії храм у Курилівці перестав функціонувати, в ньому облаштували спочатку зерносховище, потім кінотеатр, на початку 1940-х – їдальню. У 1944 році все ж повернули первісне призначення, хоча кардинально змінили зовнішній і внутрішній вигляд. Ззовні храм обшили деревом, всередині все оббили дошками ДВП і зробили сучасний розпис. У 2008 році храм почали реставрувати.

 

Коли реставратори розкрили дах, знявши фанерну обшивку,

вони виявили під нею стародавні розписи.

Художниця-реставраторка Віра Дегтярьова, яка разом із колегами брала участь у реставраційних роботах, стверджує, що зображення на розписах були зроблені в кінці XVII-го – на початку XVIII століття. Відповідно, якщо не весь храм, то його частина були зведені набагато раніше, ніж в середині XIX століття.

 

Науковці планували провести ретельне дослідження розписів храму в Курилівці, зробити аналіз деревини і встановити хоча б приблизний вік будівлі.

 

Однак через російські обстріли церкву було знищено повністю. На сьогодні поблизу Курилівки тривають важкі бої, тому населений пункт перебуває під постійним вогнем, прильоти фіксуються і неподалік території храму. Село зазнало численних руйнувань. Цивільних мешканців Курилівки закликають до евакуації.

Зруйнований храм (фото)

Зруйнований храм (відео)